Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Gmina Bobowa po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta, jednak w tym roku formuła spotkania była inna. 2 marca 2020 roku w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej odbyła się projekcja filmu „WYKLETY”. Premiera filmu z udziałem i pod patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy miała miejsce w warszawskiej Kinotece 28 lutego 2017 roku. Film oparty jest na historii Józefa Franczaka, najdłużej działającego żołnierza wyklętego pseudonim „Laluś”, który skutecznie wymykał się obławom komunistycznych służb przez 18 lat po zakończeniu wojny. „Wyklęty” nie jest biografią „Lalka”, choć oparty jest w dużym stopniu na jego historii. To film o ludziach, a nie o pomnikach. Mówi o tym, jak dużo może wytrzymać człowiek, który ucieka i ukrywa się przez kilkanaście lat.
W projekcji filmu w Bobowej udział wzięli zaproszeni goście: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej Pani Małgorzata Molendowicz, Sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec, Radni, Sołtysi, Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, mieszkańcy Gminy Bobowa, a także młodzież z ZSO i ZSZ w Bobowej.
Wszyscy przybyli, by upamiętnić Niezłomnych, by w skupieniu i zadumie obejrzeć losy walczących o wolną Polskę żołnierzy – podziemnych Bohaterów.
Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera
Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach
O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce…
Że zachowali się jak trzeba – w naszych sercach – na zawsze…
autor wiersza : Krystyna Śliwińska