„Oj, żeby nie ta koronka klockowa,
to by nikt nie wiedział gdzie nasza Bobowa.”
Bobowa należy do najstarszych osad położonych w dolinie rzeki Białej, pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem, w odległości 25 km na północny zachód od Gorlic.
Wieś ta rozsławiła się bogatym folklorem i pięknym rękodziełem ludowym - koronki klockowe.
Od niepamiętnych czasów kobiety z Bobowej trudnią się ich wyrabianiem. Powstają one przez wiązanie wielu nici lnianych nawiniętych na szpulkowo zakończone, toczone na okrągło klocki drewniane. Poszczególne nici kolejno zaczepia się o szpilki wpięte w poduszkę z umieszczonym na niej wzorem. Następnie przeplata się, raz gęściej, raz rzadziej w zależności od rodzaju koronki.
Zasada ich wyrabiania przyszła do Polski z Genui, Mediolanu i Brugii.
Historia bobowskich koronek klockowych sięga początków XVI wieku. To właśnie w oparciu o te tradycje miasteczko zdobyło się na zorganizowanie w 1899 roku Krajowej Szkoły Koronkarskiej, której uczennice zdobyły w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a w roku 1905 złoty medal w San Francisco.
W ten sposób chałupnictwo nabrało cech kształcenia i wytwarzania zawodowego.
Od roku 1949 - rozwojem koronki klockowej, jej wytwarzaniem i sprzedażą zajmowała się Spółdzielnia Pracy RLiA „Koronka-Bobowa”, obecnie z siedzibą w Jankowej.
W roku 1995 w Bobowej powstało Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, które jako główny cel w statucie przyjęło ochronę przed zaginięciem unikalnej koronki klockowej i zapewnienie kontaktu z twórcami na terenie gminy Bobowa i szeroko poza nią.
Środowisko bobowskich koronczarek utrzymuje kontakty zagraniczne z wieloma ośrodkami wytwarzania koronki klockowej na świecie. Wynikiem tych kontaktów są wystawy bobowskich koronek m. in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Niemczech, Republice Czeskiej, Słowacji i Finlandii.
Od roku 2000 w Bobowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Festiwal to nie tylko okazja do międzynarodowych spotkań koronczarek, ale także możliwość obejrzenia poszczególnych ekspozycji narodowych i pokonkursowej wystawy nagrodzonych prac w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych. Festiwalowi towarzyszy pokaz mody i warsztaty nauki wyrabiania koronek.
Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa - instytucja samorządowa - od wielu lat organizuje dla dzieci i młodzieży kursy nauki koronek klockowych, gromadzi materiały historyczne dotyczące tego rękodzieła, służy informacją dla turystów oraz prowadzi Galerię Koronki Klockowej.
PROJEKTY
STARE JAK NOWE
KORONCZARSTWO
LUDOWE
Promocja i zachowanie wartości kulturowych regionu - warsztaty koronczarstwa, stworzenie muralu koronczarskiego, przenośna wystawa.
TAJEMNICE RĘKODZIEŁA - KORONKA KLOCKOWA
Ocalenie od zapomnienia sztuki wyrabiania koronki. Kultywowanie tradycji ludowej i lokalnej.