Dni Bobowej z kulturą żydowską

Dzięki Staraniom Burmistrz Bobowej Wacława Ligęzy oraz Stowarzyszenia „Gryf” 21 czerwca 2014r. odbyły się „Dni Bobowej z kultura żydowską”. Uroczystości rozpoczęto od otwarcia wystawy w Synagodze. Zaprezentowano wspaniałe  fotografie związane  z weselem żydowskim z roku 1931 oraz z uroczystości związanych z  rekonstrukcją  tego wesela, której udaną próbę  podjęto w 2013 r. Ciekawą część wystawy stanowiły fotografie dokumentujące Bobową dawniej i dziś.
Niezwykle urozmaiconą część wystawy stanowiły „Pamiątki Kultury żydowskiej”. Jej kustoszem był kolekcjoner rodem z Bobowej Józef Gucwa.  Pan Gucwa jest także posiadaczem wspaniałego zbioru motocykli oraz właścicielem zakładu produkującego  tradycyjne lody.
Ważnym punktem programu była sesja historyczna połączona z prelekcją filmu „Bobowa – Wielkie Powroty”. W trakcie której głos zabrał Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.

Nad całością czuwała Barbara Kowalska, regionalistka z Bobowej. Gościnnie wystąpił prof. zw. dr hab. nauk medycznych Aleksander Skotnicki, autor m.in. albumu „Społeczność żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o Niepodległość”. Profesor posiada szeroką wiedzę nt. społeczności żydowskiej w Bobowej i okolicach.
Druga cześć uroczystości odbyła sie  na bobowskim Rynku. Widzowie mieli okazje posłuchać koncertu kapeli klezmerskiej „ Rzeszów Klezmer Band” oraz zobaczyć pokaz tańców żydowskich w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej oraz gimnazjalistów z zespołu Szkół w Siedliskach. Dyrektorom tych szkół Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa dziękuje za pomoc w organizacji pokazu tańców żydowskich.
Wokół rynku rozłożone były różne stoiska gastronomiczne m.in. z tradycyjnymi potrawami żydowskimi przygotowanymi przez Ośrodek Wsparcia Osób Starszych w Siedliskach. Bobowskie koronczarki prezentowały koronkę klockową. Nie zabrało atrakcji dla dzieci.
Dni Bobowej zakończyła była zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu muzycznego „Bo-boscy”.

• Grupa-taneczna-IV
  • Kapela-klezmerska-1